מי הוא עורך דין צבאי ומתי תזדקקו לשירותיו?

עורך דין צבאי

בעוד שבשנים עברו רק עורכי דין שמתמחים בדינים צבאיים הורשו לנהל ערכאות משפטיות-צבאיות, היום התמונה היא אחרת. כיום עורכי דין יכולים לנהל ערכאה משפטית-צבאית גם אם אין להם כל ניסיון, הבנה וידע בדינים הצבאיים. בפועל, זה אומר שאם אתם צריכים עו"ד צבאי, אתם צריכים לבחור היטב את עור הדין הנכון לכם ביותר. בואו נבין מדוע, הנה מידע מועיל בנושא. 

אנשים רבים וחיילים חושבים ש"מה שקורה בצבא נשאר בצבא", כאשר המציאות היא אחרת לגמרי. לא פעם, חיילים מסתבכים בעקבות כל מיני תקריות במהלך השירות הצבאי, מה שלעיתים עשוי להשליך על האזרחות שלהם. אם למשל חייל נאשם בדבר עבירה פלילית כלשהיא, זה בהחלט עשוי להירשם אצלו בגיליון האזרחי וללוות אותו במהלך חייו. ואם אתם מסתייעים בשירותו של עורך דין צבאי שאינו מנוסה בדינים צבאיים, חוסר הניסיון של עורך הדין עשוי להוביל לגרימת נזקים ארוכי טווח אצל לקוחותיו, החיילים. 

מתי נזדקק לשירותו של עו"ד צבאי?

עו"ד צבאי נדרש בכל מקרה בו חייל נתפס על ביצוע עבירה ועולה למשפט על כך. כמו כן, ניתן להסתייע בשירותו של עורך דין צבאי גם כאשר החייל ביצע עבירה, אך לא נתפס. למשל, במקרים של נפקדות או עריקות. 

חשוב לדעת, נפקדות היא עבירה שמוגדרת עד 21 יום. אם נעלמתם מהבסיס לתקופה ארוכה יותר מ-21 יום, אתם כבר נחשבים עריקים. כמו כן, עריקות של 100 יום ומעלה היא כבר עבירה פלילית שהעונש עליה הוא מאסר פוטנציאלי, הורדה לדרגת טוראי ועוד. 

ביצעתם נפקדות או עריקות? השתדלו לסיים זאת כמה שיותר מהר 

אם החייל ביצע נפקדות או עריקות והוא מעוניין להסדיר את העניין בעזרת סיוע משפטי, הוא יכול ליצור קשר עם עורך הדין הצבאי ולקבל סיוע נוסף בהסדרת המקרה. יש לציין, תמיד יהיה עדיף קודם כל לחזור לבסיס ובמקביל לקבל סיוע משפטי. 

אם אתם עריקים או נפקדים מהצבא, השתדלו לסיים עם זה על דעתם עצמכם ולא רק בעזרתו של עורך הדין. כשתעלו להישפט בבית המשפט הצבאי, השופטים עשויים להתחשב בכך שאתם בעצמכם חזרתם לבסיס (ללא ה"שכנוע" של עו"ד צבאי). 

באילו מקרים נוספים נצטרך עורך דין צבאי? 

עורכי דין צבאיים יכולים לסייע לכם גם במקרים של אלימות בתוך הבסיס, מקרי תקיפה חלילה, עבירות תנועה במהלך השירות הצבאי ועוד. כמו כן, לצערנו, עבירות סמים גם הן נפוצות במהלך השירות הצבאי של חיילים מסוימים. 

בנוסף, עורך דין צבאי עשוי לסייע במקרים של פגיעה בפרטיות, עבירות מין, עבירות רכוש בצבא, עבירות אלימות ועוד. בין אם חלילה הסתבכתם בעבירה כזו או אחרת במהלך השירות הצבאי או במהלך שירות המילואים, הקפידו לקבל סיוע משפטי במהרה ומעורך דין מנוסה בדינים הצבאיים.