מהי השמנת יתר ומהם דרכי הטיפול בה?

obesity

מומחים רבים בתחום התזונה, בעיות אכילה, נוער ומבוגרים, סבורים שהשמנת יתר היא המחלה של המאה ה-21. אם במאה ה-20 זה היה סרטן ואיידס, מחלות שלמדנו להתמודד איתן במהלך השנים ולהוריד באופן משמעותי את כמות התחלואה והתמותה, יש מי שרואה בהשמנה של המחלה איתה נצטרך להתמודד במאה ה-21.

רבים מאותם מומחים, רופאים ואחרים, סבורים שלא מדובר במחלה אלא במגיפה של ממש, אשר יש לה שתי בעיות המקשות מאוד על ההתמודדות איתה. הראשונה, אין מודעות למחלה ואנשים רבים לא מתייחסים אליה כך, בין היתר בגלל שאין לה סממן מסוים, ספציפי. השנייה, ניתן למצוא ילדים קטנים שמתמודדים איתה, מה שיכול להשפיע על חייהם בצורות שונות.

מה זו השמנת יתר?

בניגוד למה שרבים נוהגים לחשוב, השמנת יתר היא לא רק תופעה קוסמטית. מדובר בתופעה שיש לה משמעויות פיזיולוגיות ובריאותיות שונות. כיום יש לה גם הגדרה ברורה מבחינה רפואית. מדובר במצב בו הגוף אוגר כמויות גדולות של שומן מתוך מחשבה שהוא לא יקבל מזון בשלבים מאוחרים יותר, ואז יידרש להשתמש בכמויות שהוא אגר.

על פי המינוח הרפואי, השמנת יתר זה מצב הוא מחשבון BMI, מראה חריגה משמעותית מהפרמטרים הרצויים. כידוע, מחשבון זה מחשב את מסת הגוף של משקל חלקי מטרים בריבוע. אם נמצאים במצב גבוה באופן קיצוני מהמשתנים על פי הטבלה, אז זה מוגדר השמנת יתר. חשוב להבהיר, לא קובעים את זה באופן עצמאי, אלא פונים לרופא, הוא יקבע האם אכן זה המצב וכיצד ניתן לטפל בו.

מה הבעיה עם השמנת יתר

על פניו, יהיו שיאמרו שהשמנת יתר זה לא מצב בעייתי. אנשים יטענו שזה מלמד על אהבה בריאה לאוכל. הבעיה היא, שמצב זה איננו מבטא רק אהבה לאוכל, אלא גם צריכה לא נכונה של מזון, וכן מצב בו אנחנו אוכלים בכמויות משמעותיות יותר מאשר אנחנו שורפים. כלומר, אנחנו יותר מכניסים מאשר מוציאים.

השמנת יתר, כאמור, זה לא רק מצב קוסמטי אלא יש לה השפעות בריאותיות שונות. החל מבעיות לב, כבד, סוכרת, כלי דם, בעיות על יכולת התנועה שלנו ועוד. מעבר לכך, ההנחה היא שהשמנה גורמת או נגרמת כתוצאה מדיכאון ובעיות נפשיות אחרות.

כיצד מטפלים בהשמנת יתר?

אחרי שמאבחנים את הבעיה, מזהים שאכן מדובר במצב של השמנת יתר, יש לבחון כיצד לנהוג בשביל לטפל בבעיה. כמובן שאם יש בעיות בריאותיות כמו אלה שציינו קודם לכן, הדורשות טיפול מיידי, יש לבצע זאת בהקדם.

מעבר לכך, יש לייצר תוכנית פעולה הדרגתית לירידה במשקל. חשוב שזו תהיה תוכנית הדרגתית, בשביל לא לסכן את הגוף וכן בשביל שהמטופל יוכל להתמיד איתה ולהשריש לעצמו הרגלי אכילה נכונים. מעבר לכך, הטיפול יכלול גם אלמנטים פסיכולוגיים, חברתיים ואחרים שיכולים לעזור.