עובדי מחסן – הרבה יותר ממה שזה נראה

הרבה פעמים יש נטייה לחשוב שאנשים שעובדים במחסנים, נדרשים להיות אנשים מסודרים, אנשים עם יכולת לשאת משקלים כבדים, לשמור על הניקיון, לא דברים מעבר לכך, יש שיאמרו שהם אינם צריכים לדעת דברים שהם מעבר לסטנדרט של סידור מלאי במחסן בצורה כזו או אחרת.

אך כפי שאנחנו יודעים, עבודת מחסן היום איננה דומה כהוא זה למה שהיה נהוג בעבר. עובדי מחסן נדרשים היום להרבה יותר כישורים ויכולות, לכן אנחנו גם יכולים למצוא לצד תארים מיוחדים שקשורים לסוגי התפקידים והמקצוע, גם קורסי הכשרה כאלה ואחרים שהם נדרשים לעבור בשביל שיוכלו לעסוק בתחום וכן להתקדם בו עם השנים.

אנחנו נסביר זאת דרך הצגת תהליך העבודה, בצורה אמנם פשטנית אך כזו שבהחלט יכולה לעזור ולהבין את העניין טוב יותר. הרעיון של מחסן כפי שאנחנו יודעים, הוא לאחסן את כל מלאי המוצרים שאנחנו לא מציגים בפני הלקוחות שנכנסים אל החנות או בשביל שנוכל לשמור ציוד ודברים אחרים שאינם נמצאים בשימוש יומיומי. זה כמובן תלוי בסוג העסק, האם מדובר בחנות או האם מדובר במפעל, ובכל מקום בו מתבצע תהליך ייצור כזה או אחר.

עובדי מחסן נדרשים לסדר את המלאי באופן כזה, שיהיה ניתן למצוא כל דבר ודבר בצורה פשוטה, מהירה, לוודא שיש את כל הדברים הנ"ל ומה שחסר להזמין, כמובן שעליהם לוודא גם שהמקום יהיה נקי, מסודר, מאובטח. מעבר לכך, זה גם תלוי באופי השירות שהמקום מספק. אם נניח הוא מבצע הזמנות לקוחות או לחנויות, אז תפקיד עובדי המחסן הוא גם להכין את המשלוח, לוודא שהוא יתבצע ולהכין את כל התיעוד הנדרש.

צריך לומר, בניגוד לעבר, היום עובדים שמועסקים במחסנים, קטנים וגדולים, נעזרים בתוכנות מיוחדות, חלקן ספציפיות לעבודת מחסן אחרות מסונכרנות עם תוכנות וכלים יותר רחבים, כאלה שמשרתים גם מחלקות אחרות, כמו למשל, מכירות, שירות לקוחות ועוד. כלומר, הם לא עובדים בחלל ריק. כל פעולה שהם מבצעים, קשורה כך או אחרת לפעולות שהתרחשו, מתרחשות ויתרחשו במחלקות אחרות. על כן, חייב להיות סנכרון מלא ביניהם.

מה צריך בשביל להיות עובד מחסן איכותי

ראשית, חשוב לדעת איפה אתה עובד ומה המטרה שלך כעובד מחסן, איזו פונקציה אתה אמורה למלא במסגרת התפקיד שלך וכיצד אתה יכולה לשרת את התפקיד בצורה הטובה ביותר.

שנית, אתה צריך להיות אדם מסודר ודייקן, לעבוד על פי מתודות ברורות אך גמישות, כלומר אם יש צורך בשינוי, לדעת לבצע אותו.

שלישית, מן הסתם צריך להיות ער לכל דבר שמתרחש מסביב, בין אם זה בשביל להפיק תוצאה טובה יותר ובין אם זה בשביל לעבוד נכון, חכם ובטוח.

רביעית, חשוב להיות מסוגל לעבוד עבודת צוות, בין אם זה בתוך המחלקה ובין אם זה עם אנשים מחוץ למחלקה.