ספרי תורה מחירים – כיצד אנחנו יודעים כמה עלינו לשלם

אנשים שאינם מכירים את עולם הדת ואינם מצויים בפרטים השונים ובהתנהלות שחלה בתוכו, עלולים לחשוב שעלות ספרי תורה היא מאוד נמוכה, הרי מדובר בספרים שנועדו לשרת את הציבור, ספרים שנועדו לצורכי אמונה ותו לא. 

אך זה לא מדויק. מי שמכיר את עולם הדת היטב, יודע שאפשר למצוא ספרי תורה מחירים מאוד גבוהים, בוודאי אם מדובר בספרים ייחודים, ספרים בעלי משמעות היסטורית, ספרים נדירים, אחת כמה וכמה ספרים שיש להם חשיבות במסורת ובהיסטוריה היהודית. הדבר לא שונה, למשל, מכך שאנחנו רוכשים ספר רגיל בחנות ספרים לעומת ספר נדיר, הוצאה ראשונה או כל ספר אחר, בחנות ספרים מיוחדת או במכירה פומבית, למשל. 

כשאנחנו בוחנים את הנושא של ספרי תורה מחירים, עלינו לקחת בחשבון, שיש לא מעט נקודות שיכולות להשפיע, כך או אחרת על העלות ועל כמה שנידרש לשלם בסופו של דבר עבור הספרים. לא משנה אם מדובר בספר תורה סטנדרטי או בספר תורה מיוחד. למשל, כזה שעובר מדור לדור או כזה שהצילו אותו מבית כנסת שעבר פוגרום או כל אירוע אחר. 

צריך להדגיש פה עוד נקודה אחת, היום הרבה יותר קל למצוא ספרי תורה במקומות שונים בעולם, בין אם זה דרך האינטרנט ובין אם זה דרך שליחים, רבנים, בתי כנסת שמפוזרים במקומות שונים, משפחות יהודיות ועוד. מן הסתם, עצם זה שיש לנו היום יותר גישה מאשר בעבר במדינות שונות, מאפשר לנו להגיע אל ספרי תורה שונים וייחודים. 

כיצד נקבע המחיר של ספר תורה

אז כאמור, הייחודיות והאופן שהספר הוא נדיר, מסיבה כזו או אחרת, מעלה את מחירו בשוק, בוודאי אם מדובר בספר שיש מאחוריו סיפור מיוחד, שונה. 

כמו כן, סביר להניח שאם הספר נכתב על ידי גורם מסוים, רב גדול או מקובל, בין אם זה ספר תפילות או ספר אחר, סביר להניח שהמחיר שלו יעלה פלאים. 

נקודה אחרונה, מחירו של ספר דת בכלל וספר תורה בפרט, ייקבע גם על פי האיכות שלו ועל פי אופי השימוש שניתן לבצע בו בימינו.