הגנה על צוואה

הגנה על צוואה – איך עושים את זה בצורה טובה

אחד הנושאים הרגישים ביותר שקיימים בתוך משפחה, הוא הנושא של צואות וירושות. אנחנו יכולים לשמוע לא פעם סיפורים על משפחות אשר נהרסו בגלל מריבות קשות על כל הנושא של צוואות או ירושות אשר אחד מבני המשפחה ביקש להוריש לשאר בני המשפחה, וזה יצר ריב בתוכה, מסיבות כאלה ואחרות.

אחד הנושאים החשובים ביותר בהקשר זה של צוואות וירושות הוא הגנה על צוואה, מדובר בנושא מאוד רגיש אשר לא פעם מחייב עזרה מעורכי דין ואנשי מקצוע, שכן אחרת אי אפשר להוציא את הצוואה לפועל כפי שביקש בן המשפחה אשר כתב אותה. צריך להדגיש, כל הנושא של הגנה מפני דרישה לבטל צוואה, הוא מוכר, חוקי ואפילו די שכיח.

לפני שנסביר מה זו הגנה על צואה, נסביר מתי בדיוק זה קורה. בעקרון כל בן משפחה יכול לטעון הצוואה אשר נכתבה והוצגה בפני בני המשפחה, איננה חוקית מסיבה כזו או אחרת, עליו כמובן להוכיח שאכן מדובר בצוואה שאיננה חוקית. בין אם זה בגלל שהיא נכתבה תחת לחץ לא חוקי של גורם שלישי, בין אם זה בגלל שהיא נכתבה בתנאים לא חוקיים ועוד. מכאן שאפשר לתבוע הצוואה לא תתבצע כלשונה. למשל, זה נפוץ אם מתברר שבצוואה מצוין שכל הרכוש וכל הנכסים והכסף הולך אל בן משפחה מסוים, מבלי שאחרים יקבלו ממנה דבר.

אז מה זו הגנה על צוואה?

בכל מצב בו יש מי שמבקש לבטל את הצוואה, הרי אפשר לדרוש הגנה, כלומר לבצע אותה כלשונה מסיבה כזו אחרת. בין אם זה בגלל שכך היא נכתבה וכך דרש מי שכתב אותה, ויש לקבל את בקשתו, ובין אם זה בגלל שאין שום סיבה חוקית או אחרת לבטל את הצוואה.

לשם כך, יש לשכור עורך דין שמתמחה בדיני צוואות וירושות על מנת שיהיה ניתן להוציא אותה לפועל כמו שהיא. חשוב מאוד לעשות את זה עם המסמכים המתאימים, בזמן הנכון, ובהליך מסודר. כמובן שכל התהליך צריך להתבצע מבלי לנסות לעקוף את ההליך המשפטי. שכן רק כך השופט יוכלו לקבל את הדרישה כפי שהיא.