איך למצוא תוכן חינוכי עבור הילדים שלכם

עולם המדיה הדיגיטלי מלא בתכנים שמיועדים לכל אדם, בכל גיל ובכל מצב אישי ובמקרים מסוימים אין זה פשוט לסנן את ההיצע והשפע ולהבין מה באמת נחשב כתוכן ראוי ומוצלח שכדאי ושווה להשקיע בו זמן ומשאבים. כך הדבר בעיקר כאשר מדובר על תכנים שמיועדים לילדים. דילמה זו משותפת לקבוצות שונות באוכלוסייה הרחבה ולא מעט הורים מוצאים את עצמם מתחבטים בה.

נשאלת גם שאלה נוספת – מהו בעצם תוכן חינוכי? עבור כל זוג הורים התוכן החינוכי יהיה שונה ובכל משפחה יהיו סטנדרטים אחרים בנוגע למה מותר ומה אסור לראות בטלוויזיה או דרך רשת האינטרנט. נושא זה נחשב למשמעותי יותר עבור הקהילה הדתית, שכן אין זה פשוט למצוא סרטים לדתיים שיעמדו בקריטריונים של צניעות או של תכנים שההורים מרשים או מאשרים לילדיהם לצפות.

מה נחשב בתור תוכן חינוכי?

כאשר מדובר באוכלוסייה הדתית יש סטנדרטים אחרים שנחשבים כחינוכיים שלא תמיד יהיו מקבילים או זהים לאוכלוסייה החילונית. סרטים לדתיים, למשל, צריכים להראות את אורח החיים הדתי ולא להציג פעולות או מעשים שנחשבים לאסורים.

ההורים הדתיים לא היו רוצים שהילדים שלהם ייחשפו לנושאים או עולמות תוכן שנוגדים את השקפת העולם הדתית שלהם, זו המאמינה באלוהים ולכן ימנעו תכנים כאלה מהילדים שלהם. סרט שמתאים או פונה לאוכלוסייה הדתית צריך להציג אנשים דתיים, כאלה ששגרת היומיום שלהם היא שגרה מוכרת של משפחות דתיות, העיסוק והנושאים בסרט יהיו כאלה שתואמים את עולמות התוכן של המשפחות הדתיות ולכן אפשר יהיה ברוגע ובשקט להקרין את הסרטים האלה במסגרת משפחתית בלי לחשוש שמא מי שצופה בסרט יראה בו תוכן לא ראוי או כזה שעלול לפגום באורח החיים שלו. נקודת המוצא של הפקת סרטים לדתיים היא שהסרט צריך לשקף בצורה נאמנה את איך שנראים החיים של האנשים הדתיים.

איך ואיפה לצרוך תכני מדיה שמתאימים לדתיים

חשוב מאד לבחור את הפלטפורמות המתאימות לצפייה בסרטים או בסדרות שמתאימים לדתיים בכל הגילאים. כיום אפשר למצוא פורטלים שכאלה שזהו תחום ההתמחות ואלה הקישורים שהם מציעים – סרטים שקשורים לחודשי השנה, לדרשות של רבנים חשובים, כאלה שעוסקים בסוגיות מחיי היומיום של המשפחה הדתית וכמובן גם תכנים דיגיטליים קומיים שכיף ונעים לשבת מולם כל המשפחה ביחד ולצפות בהנאה רבה.

תמיד חשוב להמשיך ולפקח על הפעילות הדיגיטלית של הילדים במשפחה וכך לוודא שהם לא נחשפים לתכנים שההורים שלהם לא רוצים בהם ולהדק את הפיקוח במידת הצורך. לשם כך יש לא מעט פלטפורמות, שכן ידוע שההורים הדתיים צריכים לשים לב שהילדים שלהם לא מנסים להגיע לאתרים או פלטפורמות דיגיטליות אחרות מאלה שההורים מרשים להם.