עורך דין פלילי בעל ניסיון – מדוע זה הכרחי?

עורך דין פלילי בעל ניסיון – מדוע זה הכרחי?

הרבה פעמים אנחנו יכולים לראות בסרטים ובסדרות טלוויזיה, כיצד עורכי דין חסרי ניסיון, עורכי דין צעירים, מלאי להט ורעב, מחליטים לקחת על עצמם תיקים של לקוחות שונים והם מובילים אותם לניצחון מול עורכי דין גדולים, מנוסים, מול משרדים בעלי שם ובעלי יכולת כלכלית גבוהה מהם.

נכון שגם במציאות זה קורה לא פעם, חלק גדול מאותם סיפורים שאנחנו רואים בסרטים ובסדרות מבוססים על סיפורים אמיתיים, אך במציאות שלנו, עדיף להיעזר בעורך דין פלילי עם ניסיון, עורך דין שכבר היה בסיטואציה הזאת וייצג לקוחות בתיקים דומים לשלנו. הניסיון שלו הוא מן הסתם יתרון מאוד גדול עבורנו, בוודאי בתיקים בדין הפלילי, אז הוא מייצג אותנו מול המדינה.

בשביל להבין כיצד בדיוק הניסיון תורם לנו ואיך בדיוק הוא תורם, צריך להבין מה זה אומר תיק פלילי. כפי שאנחנו יודעים, מדובר בתיקים בהם המדינה היא התובעת, המדינה דרך הפרקליטות מייצגת את הציבור למעשה, והיא מבקשת מהשופט לקבוע עונשים מסוימים על פי החוק, בהתאם לאופי וסוג העבירה. כפי שאנחנו יכולים להבין, לפרקליטות יש לא מעט כוח, לא מעט עוצמה ומשאבים. מן הסתם, יש לה הרבה יותר כוח ועוצמה מאשר יש לנו בתור אזרחים פרטיים שעומדים למשפט. בהנחה כמובן שאנחנו עומדים כגורם בודד ולא נניח בתור בעלי חברה או גורם אחר שיכול לגייס אליו משאבים ממקורות שונים.

עורך דין פלילי אמור לעזור לנו לבנות את ההגנה בתיק, והוא יכול לעשות את זה בצורות שונות. באופן עקרוני, ההבדל בין הפרקליט שתובע לבין עורך דין שמייצג את ההגנה, הוא מאוד פשוט. הפרקליטות צריכה להוכיח שנעשתה עבירה והיא נעשתה על ידנו. ההגנה, צריכה להפריך את הטענות של הפרקליטות, בהנחה והיא בכלל מצליחה להוכיח את הטענות שלה. עורך דין פלילי לא צריך להוכיח מי עשה את זה ולמה, אלא הוא רק צריך להוכיח שהטענות של הפרקליטות אינן נכונות. הוא יכול לעשות את זה דרך הפרכה, הוא יכול לעשות דרך טיעונים טכניים שנועדו להראות שכל מה שהפרקליטות מציגה לשופט איננו הגיוני, איננו נכון, הוא יכול גם לעשות את זה דרך צד טכני במובן הזה, שהוא יטען שהדרך בה הפרקליטות השיגה את הראיות והעדויות איננה חוקית ולכן יש לפסול את התיק כולו.

מדוע הניסיון הוא חשוב

עורך דין בעל ניסיון, יכול להביא למשפט כלים רבים שעורכי דין שאין להם את הניסיון הזה, לא מכירים או לא יודעים כיצד להשתמש בהם. מן הסתם, הניסיון יבוא לידי ביטוי בדרך בה הוא ייצג את הלקוח שלו מול השופט ומול הפרקליטות, בדרך בה הוא יפעל מול גורמים שונים איתם הוא עובד, במטרה להביא ראיות והוכחות לצדקת טענתו של הלקוח שלו, כמו כן, עורך דין בעל ניסיון ידע לעמוד מול הלחץ של הפרקליטות ושל גורמים אחרים. בוודאי נכון הדבר אם מדובר בתיק שזוכה לחשיפה תקשורתית.

כאן צריך להדגיש היבט נוסף והוא, אם מדובר בתיק בעל חשיפה תקשורתית, אז סביר להניח שעורך דין מנוסה יש לו יותר קשרים, יש לו יותר חשיפה, הוא ידע כיצד לפנות לתקשורת, כיצד לפנות לציבור, כיצד לייצר מנופי לחץ נוספים, בין אם זה על הפרקליטות, ובין אם זה על גורמים אחרים שקשורים למשפט, הכל כמובן בצורה חוקית לחלוטין.

במילים אחרות, הניסיון הוא תוספת כוח משמעותית מאוד שכל לקוח ישמח ליהנות ממנו כאשר הוא מיוצג על ידי עורך דין בדין הפלילי.