סהר שפע מספר על החוויה המשפחתית 

סהר שפע חוויה משפחתית

יש מקרים בחיים, בהם לא צריך להיתלות בדברים גדולים בשביל לחוות חוויות, לצבור זיכרונות או לקבל השראה. לעיתים מספיק מקרים סטנדרטיים, לכאורה, בשביל לייצר את הדברים האלה, דברים שאנחנו לא נשכח במשך שנים רבות.

לפני מספר שנים, החליט סהר שפע לצאת עם משפחתו לטיול בחו"ל. על פניו טיול סטנדרטי, רגיל, כמו שעושות משפחות רבות בארץ, בוודאי בשנים האחרונות. ההבדל בין המשפחה של סהר לרוב המשפחות האחרות, הוא אומנם הבדל קטן אך כזה שיכול להיות משמעותי במובנים רבים, זה שאחד הילדים שלו, נמצא על הרצף האוטיסטי. זה אומר שייתכנו לא מעט נקודות גם בזמן הכנה לטיסה, בוודאי בזמן הטיסה וכן לאחר מכן, שיהיה צורך להתמודד איתן ולהתגבר עליהן.

בנו יונתן, ידע שההורים טסים מדי פעם לחו"ל וחוזרים כעבור זמן, אך הוא לא ידע איך זה מרגיש באמת, איך זה מרגיש כשהוא נמצא במטוס וטס, הוא גם לא ידע איך זה מרגיש להיות שבועיים שלמים במקום זר, מחוץ לאזור הנוחות שמוכר לו. גם סהר ושאר בני המשפחה, לא ידעו איך הוא ירגיש, איך הוא יגיב ויתנהל.

לכן, הם החלו עוד לפני החופשה להכין אותו לקראת זה. בין היתר, הם דאגו להכין אותו לאט לאט לכל מה שאמור להתרחש בזמן הטיסה, משלב ההמראה, דרך שלב הטיסה עצמה, ועד לשלב הנחיתה. עבור מרבית האנשים זה סיטואציה רגילה, אך אדם שנמצא על הרצף חווה את זה אחרת.

כיצד עושים את זה? המסר של המשפחה לאורך כל תהליך ההכנה היה שטיסה זה דבר משמח, מטוס זה כיף גדול, וכל בני המשפחה נרתמו לכך על מנת להעביר את המסר הזה בצורה בטוחה ואמינה.

הטיול עצמו

כמובן שהטיול עצמו היה מאתגר. מהשלב הראשון בו הגיעה כל המשפחה לשדה, והיה צריך להתמודד עם ההתרגשות והסקרנות האינסופית, שגוברת על סקרנות רגילה של ילד. גם במהלך הטיסה ההתרגשות והסקרנות בו לידי ביטוי, ולא פעם הוא ביטא אותן בנפנוף ידיים וברעשים שונים, באופן בלתי נשלט.

להבדיל ממה שאנשים נוטים לחשוב, המשפחה לא התביישה ולא הסתירה את זה, שכן הם ידעו שכיף לו והוא עובר חוויה ייחודית שתשאיר עליו רושם טוב. אנשים במטוס הבינו את זה ולא ניסו למחות, על פניהם של חלק מהנוסעים היה אפשר לראות חיוך ושמחה. היה ברור, שהם מרגישים חלק מזה.

בסיכומו של דבר הטיול בסדר גמור, וזה מסר לכל ההורים שיש להם ילדים על הרצף. אם יודעים להכין אותם היטב לתהליך, הם יודעים לשלב אותם בו, אז הם יכולים ליהנות ממנו, ואין סיבה שהם לא ייסעו לחו"ל עם ההורים, אם זה אפשרי מבחינתם. אין ספק, שגם ההורים יכולים לצבור כך חוויות וזיכרונות ייחודים.