המדריך המלא לבחירת מטבח חיצוני

המדריך המלא לבחירת מטבח חיצוני

במידה ואתם בעלי בית פרטי עם גינה, או אפילו אם יש ברשותכם מרפסת, תוכלו להקים בסביבת החוץ שלכם מטבח חיצוני אשר יהווה לכם סביבת אירוח נוספת, מהנה וייחודית. מטבח חיצוני הוא תוספת מבורכת לחלל המחייה ויקנה לכם איכות חיים טובה יותר ואפילו יעלה את ערך הנכס. יש לציין, כי העקרונות של תכנון מטבח חוץ מתבססים על גודל החלל בו תמקמו את המטבח, כמות האנשים שתרצו לארח, המוצרים שחשוב לכם לכלול בסביבת הבישול וכמובן מסגרת התקציב.

יש לתכנן מראש ובצורה נכונה את מיקומו של מטבח חיצוני, את המוצרים המשלימים והציוד הדרוש למטבח, כך שישרת אתכם לעבודה נוחה לטווח הארוך. כאשר מטבח החוץ מנוצל נכון עד תום, יהיה לכם נוח ונעים לארח בחצר ביתכם ולהכין מטעמים, וזאת מבלי ללכלך את פנים הבית, כמו גם שההגשה אל שולחן האורחים תהיה הרבה יותר נגישה ונוחה.

חומר הגלם אשר ממנו יהיה מיוצר המטבח בגינה

גורם חשוב נוסף בבנייה נכונה של מטבח חיצוני, הוא חומרי הגלם שממנו הוא יהיה מיוצר. היות ואין מדובר במטבח פנימי, כי אם למטבח החשוף לנזקי מזג האוויר, יש לבחור בקפידה את איכות ועמידות המטבח והמוצרים המשלימים. למשל, נירוסטה הינו חומר גלם איכותי וטוב ומתאים במיוחד למטבחי גינה. חומר גלם כמו הנירוסטה, הינו חזק ונחשב באופן יחסי לעמיד לאורך זמן. בכל מקרה חשוב לוודא גם את נושא האחריות והשירות במקרה של בלאי או תקלה במטבח ובמוצרים.

התכנון של מטבח לחצר חייב להתבצע נכון, ולעיתים מדובר באתגר. חשוב להיערך מראש ולתכנן את הדברים בצורה יעילה ומושכלת. למשל בחירה של מבנה המטבח כמו בצורה של האות האנגלית ""L. יכול להוות חסכון בחלל. אם תבחרו להוסיף בר ישיבה לתכנון המטבח עצמו תוכלו לחסוך לכם פתרון נוסף לישיבה ואירוח, וגם זה חוסך במקום ובתקציב. היום, כבר ניתן להזמין מטבחים מאובזרים ומוכנים לחצר, מה שיקל עליכם המון. ישנם מגוון פתרונות מודולאריים המאפשרים לכם התאמה מדויקת לחלל שלכם ובתקציב נמוך יותר.

התאמת המטבח החיצוני לצביון של הגינה בביתכם

תכנון נכון של מטבח לגינה חייב להתבצע על פי הצביון של הגינה והסביבה, והאזור אליו המטבח מיועד. יש להתייחס לכל האלמנטים המקיפים את המטבח והחצר עצמה כגון גוונים, חומרי גלם, מרחב, וכמובן גם אם יש דברים קיימים בחצר עצמה כמו עץ זית גדול. לדוגמא, בגינה שהיא בעלת צמחייה רבה, מומלץ לשלב חומרי גלם כגון עץ טבעי, מה שיקנה אופי כפרי וחמים למטבח שיהיה בגינת ביתכם. מומלץ לתכנן גם את ההצללה בגינה ולקחת בחשבון את מזג האוויר הישראלי, השמשי והחם. מקום מוצל יהיה נעים יותר לשהייה בימי הקיץ, לכם ולאורחים שלכם. תוכלו לשלב פרגולה או סוכך גם מעל למטבח עצמו, וכך גם יהיה לגם נוח יותר להכין מאכלים במטבח החצר שלכם.

בימי החורף הקרים, עדין תוכלו להמשיך ליהנות מהמטבח בחצר ביתכם, אם תבחרו לקרות את שטח המטבח בפרגולה או בסוכך. אם תוסיפו קמין המתאים לחצר, תוכלו לעשות בו שימוש במיוחד בימי החורף, וליהנות מסביבות חוץ חמה, נעימה ומפנקת. ישנם מוצרים נלווים נוספים או עיצובים שכדאי לקחת בחשבון כמו קולט אדים וריצפה או פרקט שקלים לניקוי ותחזוקה. גם חלונות גדולים בויטרינת הסלון או חיפוי המרפסת בחלון גדול, הם פרמטר חשוב. לכן, אם הנכם מעוניינים בתחושה של שהייה בטבע מצד אחד, אך עדיין לחוש נעים ובמקום חמים, הבחירה בחלונות לחיפוי היא אחת מהבחירות החשובות ביותר. שימו לב כמובן לשים לב לבידוד של החלונות ולהתקנה מקצועית ובטיחותית.