מזגן מיני מרכזי

מזגן

בישראל קיימים ימים חמים לאורך תקופות ארוכות בשנה. השיא הוא, כמובן, בקיץ שבו הלחות עולה ועומס החום הוא רב מאוד, ולעיתים, בלתי נסבל. הצורך במיזוג מבנים הינו הכרחי על מנת שאנשים יוכלו לתפקד בהם היטב. מזגנים מסוגלים גם לחמם, ולכן, יתרונם הינו כפול. יחד עם זה, את המזגן מבקשים בראש וראשונה לקירור. מבחינים במערכות מיזוג אוויר שונות. יש מזגן מפוצל, או בשמו האחר עילי, המיועד לקירור חדר או חלל אחד ויש מזגן מיני מרכזי המיועד לקירור חלל גדול אחד שבו יש מספר חדרים או חללים נפרדים. לדוגמא יחידת משרדים שבה יש חלל מרכזי אחד ולצידו מספר חדרים סגורים. 

המערכת הינה בעלת עוצמה גדולה, ומשום כך, ניתן להשתמש בה גם לחנויות גדולות, לסופרמרקטים, לאולמות אירועים, למתחמי משחקיות ועוד. מערכת זאת מורכבת משני חלקים עיקריים. האחת היא החיצונית וממוקמת מחוץ למבנה, ובה יש את המדחס והמעבה היוצרים את האוויר הקר המוזרם לתוך המבנה. בתוך המבנה יש חלק אחר  ובא מאדה ומאוורר המזרימים הלאה את האוויר באמצעות צינורות מיוחדים המותקנים בגובה. לעיתים, הם מוסתרים מעל הנמכות תקרות מגבס, מעץ וכדומה, ולעיתים, הם גלויים ומצויים ברום האולם.

מזגן מיני מרכזי מקרר באופן אחיד את כל החלל, ולרוב, מווסתים את רמת הקור והחום על פי הצורך לאותו יום ולאותה שעה. יחד עם זאת, בכל פתח יציאה לחדר יש תריסים אותם ניתן לכוונן או לסגור כדי לשלוט על כמות האוויר הממוזג/החם הנכנסת. ניתן למצוא מערכות מיני מרכזיות הנבדלות אלו מאלו בגודל, בעוצמת המנוע ובתפוקות שהן מייצרות. את הבחירה עושים על פי גודל המקום, הצורך, הטעם והיכולת הכספית. הרצון הוא, כמובן, ליצור מיזוג מושלם בימים החמים ביותר  או חימום נעים בימים קרים.

ניתן למצוא גם מזגן מיני מרכזי אינוורטר. הוא חסכוני ויעיל יותר בזכות יכולת לשלוט על מהירות המדחס. הוא מתאים עצמו ביעילות לטמפרטורת החדר הנדרשת מבלי להפסיק או לחדש פעולתו. כך נשמרת טמפרטורה אחידה כל העת, נחסך חשמל, נמנעות תקלות שונות וכדומה. הוא יקר יותר אבל החיסכון הכספי מפצה לאורך זמן.