5 טיפים ללידה מוצלחת וקלה

לידה זו אולי החוויה המכוננת ביותר שעוברת על כל אישה באשר היא, בין אם מדובר בנשים שיולדות בבקתות בכפרים נדחים במדינות עולם שלישי ובין אם מדובר בנשים שיולדות במחלקות פרטיות מלוות ברופאים המומחים ביותר. הרקע, התפאורה והמסגרת אולי שונים מלידה ללידה, אבל החוויה הבסיסית היא זהה, כך שלידה בכל מסגרת שהיא יכולה להיות המכונן הקשה ביותר בחייה של אישה, או לחילופין האירוע המכונן הטוב ביותר בחייה של אישה. הכנו את חמשת הטיפים שיוצרים את ההבדל בין שתי הלידות:

להגיע מוכנה

אחד הדברים הקשים ביותר הוא איבוד שליטה ולידה זו לגמרי חוויה של איבוד שליטה. האישה מאבדת את השליטה על גופה ומעניקה אותה לרופאים, למכשירים ולתינוק ולטבע ולכן חווית לידה טובה מתחילה בתכנון. תכנני מראש את הלידה הרצויה והחלומית ביותר מבחינתך עד לרמת הפרטים הקטנים. מה למשל? הנה כמה דוגמאות: האם את רוצה שירים שילוו את הלידה? אם כן איזה? הכיני מראש פלייליסט להפעלה. האם את רוצה מסאז'? מי ילווה אותך? אפידורל – כן או לא? 

לשחרר

זהו אולי הטיפ ההפוך והמנוגד לטיפ בסעיף הקודם. נכון, לידה זו חוויה של איבוד שליטה ולכן ההכנה הטובה ביותר היא לדעת שלא תדעי הכל, להבין שלא תוכלי לשלוט בהכל ולא תהיה ברירה אלא לשחרר. לא בלתי סביר שהגעת עם תוכנית לידה מוכנה ואת מגלה שאין ברירה אלא לשנות אותה באופן דרסטי, אם תצליחי לשחרר ולהתמודד גם עם השינויים, כל איבוד שליטה וחוסר מוכנות עשוי להתגלות כחשוב. 

לבחור את המקום הנכון

לפעמים נוטים לשכוח, אבל לידה היא תהליך רפואי לא פשוט שמסכן שני אנשים – את האמא ואת התינוק. הסכנות בתהליך הלידה גדולות ולמרבה הצער, רשלנות רפואית בלידה נפוצה יותר ממה שהיינו רוצים לחשוב ולכן אל תוותרו על בחירת המקום הנכון ללידה. ודאי כי לבית החולים שיטות מותאמות ללידה מהסוג שעליו תמיד חלמת, שהרופאים בו מומחים ומומלצים ושיולדות קודמות יכולות לספר עליו חוויות חיוביות.

הכנה מראש

חווית הלידה מורכבת מהמון גורמים שונים והמשותף לכולם הוא שצריך לסמוך על הגורם המנווט, במקרה הזה – בית החולים. וכשמגיעים אל בית החולים, לא פעם מדובר בהגעה כאובה עם צירים או לחוצה אחרי אירועים רפואיים שונים שמצריכים הגעה מיידית אל חדרי הלידה. רגע לפני הלידה, ואולי אפילו כמה רגעים או חודשים לפני, ודאו כי אתם סומכים במלוא מאת האחוזים על הצוותים הרפואיים, שאתם יודעים איפה חדרי הלידה ואיך להגיע אליהם. 

בחרי מלווים

עצרי רגע וחשבי על מי את סומכת שיראה אותך ברגעי המשבר, ברגעים הקשים ויעודד אותך. האם זו אמא? בעל? תומכת לידה? תאמי עם המלווים הפוטנציאלים ציפיות מראש וכמובן בדקי מראש שהם אכן זמינים לליווי הנדרש.